Samtec Inc. DW-20-08-L-D-256
Part No.:
DW-20-08-L-D-256
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-20-08-L-D-256.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-20-08-L-D-256 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.164" (4.166mm)
Length - Stack Height:
0.256" (6.502mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)