Samtec Inc. DW-18-20-F-S-846
Part No.:
DW-18-20-F-S-846
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-18-20-F-S-846.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-18-20-F-S-846 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
18
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.174" (4.420mm)
Length - Stack Height:
0.846" (21.488mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)