Samtec Inc. DW-08-07-T-S-221
Part No.:
DW-08-07-T-S-221
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-08-07-T-S-221.pdf
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-08-07-T-S-221 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
8
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.099" (2.515mm)
Length - Stack Height:
0.221" (5.613mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)