Samtec Inc. DW-06-13-T-S-1000
Part No.:
DW-06-13-T-S-1000
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-06-13-T-S-1000.pdf
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-06-13-T-S-1000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
6
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:
1.000" (25.400mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)