Samtec Inc. DW-06-10-T-S-270
Part No.:
DW-06-10-T-S-270
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-06-10-T-S-270.pdf
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-06-10-T-S-270 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
6
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.450" (11.430mm)
Length - Stack Height:
0.270" (6.858mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)