Samtec Inc. DW-06-07-L-S-214
Part No.:
DW-06-07-L-S-214
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-06-07-L-S-214.pdf
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Shipping
DW-06-07-L-S-214 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
6
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.106" (2.692mm)
Length - Stack Height:
0.214" (5.436mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)