Samtec Inc. DW-05-10-T-S-365
Part No.:
DW-05-10-T-S-365
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-05-10-T-S-365.pdf
Description:
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-05-10-T-S-365 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
5
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.355" (9.017mm)
Length - Stack Height:
0.365" (9.271mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)