Samtec Inc. DW-04-10-L-S-577
Part No.:
DW-04-10-L-S-577
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-04-10-L-S-577.pdf
Description:
CONN BRD STACK .100" 4POS
Shipping
DW-04-10-L-S-577 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
4
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.143" (3.632mm)
Length - Stack Height:
0.577" (14.656mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)