Samtec Inc. DW-04-10-L-S-375
Part No.:
DW-04-10-L-S-375
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-04-10-L-S-375.pdf
Description:
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
Shipping
DW-04-10-L-S-375 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
4
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.346" (8.788mm)
Length - Stack Height:
0.375" (9.525mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)