Samtec Inc. DW-04-09-T-D-404
Part No.:
DW-04-09-T-D-404
Datasheet:
DW-04-09-T-D-404.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-04-09-T-D-404 Specifications
Number of Positions:
8
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.216" (5.486mm)
Length - Stack Height:
0.404" (10.262mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)