Samtec Inc. DW-04-07-T-D-250
Part No.:
DW-04-07-T-D-250
Datasheet:
DW-04-07-T-D-250.pdf
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-04-07-T-D-250 Specifications
Number of Positions:
8
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.070" (1.778mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)