Samtec Inc. DW-03-10-T-S-610-002
Part No.:
DW-03-10-T-S-610-002
Datasheet:
DW-03-10-T-S-610-002.pdf
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
DW-03-10-T-S-610-002 Specifications
Number of Positions:
3
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height:
0.610" (15.494mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)