Samtec Inc. DW-03-08-TM-S-300-002
Part No.:
DW-03-08-TM-S-300-002
Datasheet:
DW-03-08-TM-S-300-002.pdf
Description:
CONN BRD STACK .100" 3POS
Shipping
DW-03-08-TM-S-300-002 Specifications
Number of Positions:
3
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.050mm)
Length - Stack Height:
0.300" (7.620mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)