Samtec Inc. DW-03-08-T-D-275
Part No.:
DW-03-08-T-D-275
Datasheet:
DW-03-08-T-D-275.pdf
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Shipping
DW-03-08-T-D-275 Specifications
Number of Positions:
6
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height:
0.275" (6.985mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)