Samtec Inc. DW-02-20-S-S-787
Part No.:
DW-02-20-S-S-787
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-02-20-S-S-787.pdf
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Shipping
DW-02-20-S-S-787 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.233" (5.918mm)
Length - Stack Height:
0.787" (20.000mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)