Samtec Inc. DW-01-10-G-T-290
Part No.:
DW-01-10-G-T-290
Datasheet:
DW-01-10-G-T-290.pdf
Description:
CONN HDR 3POS STACK T/H GOLD
Shipping
DW-01-10-G-T-290 Specifications
Number of Positions:
3
Pitch:
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.430" (10.922mm)
Length - Stack Height:
0.290" (7.366mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)