Samtec Inc. DW-01-10-G-S-570
Part No.:
DW-01-10-G-S-570
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-01-10-G-S-570.pdf
Description:
CONN HDR 1POS STACK T/H GOLD
Shipping
DW-01-10-G-S-570 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
1
Pitch:
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height:
0.570" (14.478mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)