Samtec Inc. DW-01-07-T-Q-200
Part No.:
DW-01-07-T-Q-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
DW-01-07-T-Q-200.pdf
Description:
CONN HDR 2POS STACK T/H TIN
Shipping
DW-01-07-T-Q-200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.200" (5.08mm)
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)