Panduit Corp DVF14-250-M
Part No.:
DVF14-250-M
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
DVF14-250-M.pdf
Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Shipping
DVF14-250-M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Pan-Term®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Terminal Type:
Standard
Gender:
Female
Tab Width:
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:
0.032" (0.81mm)
Tab Length:
Length - Overall:
0.810" (20.57mm)