TDK-Lambda DTM160CN240
Part No.:
DTM160CN240
Datasheet:
DTM160CN240.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 160W
Shipping
DTM160CN240 Specifications
Series:
DTM160 (160W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
6.66A
Power (Watts):
200 W
No Load Power Consumption:
150mW
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
70.8" (1.80m)
Size / Dimension:
5.91" L x 2.76" W x 1.50" H (150.0mm x 70.0mm x 38.0mm)