TDK-Lambda DTM110PW120C8
Part No.:
DTM110PW120C8
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
DTM110PW120C8.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 105W
Shipping
DTM110PW120C8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
DTM110-C8 (110W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
8.75A
Power (Watts):
105 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
5.51" L x 2.48" W x 1.30" H (140.0mm x 63.0mm x 33.0mm)