XP Power DTJ2048D15
Part No.:
DTJ2048D15
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DTJ2048D15.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W
Shipping
DTJ2048D15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
DTJ20 (20W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
665mA, 665mA
Power (Watts):
20W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm)