XP Power DTE6048S12
Part No.:
DTE6048S12
Datasheet:
DTE6048S12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 60W
Shipping
DTE6048S12 Specifications
Series:
DTE60 (60W)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60W
Efficiency:
92%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)