XP Power DTE2024S48
Part No.:
DTE2024S48
Datasheet:
DTE2024S48.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 20W
Shipping
DTE2024S48 Specifications
Series:
DTE20 (20W)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output (Max):
420mA
Power (Watts):
20W
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)