XP Power DTE1048S48
Part No.:
DTE1048S48
Datasheet:
DTE1048S48.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 10W
Shipping
DTE1048S48 Specifications
Series:
DTE10 (10W)
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output (Max):
208mA
Power (Watts):
10W
Voltage - Isolation:
3 kV
Efficiency:
84%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Size / Dimension:
3.11" L x 1.34" W x 0.87" H (79.0mm x 34.0mm x 22.0mm)