XP Power DTE1024S12
Part No.:
DTE1024S12
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DTE1024S12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 10W
Shipping
DTE1024S12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
DTE10 (10W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
833mA
Power (Watts):
10W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
86%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.11" L x 1.34" W x 0.87" H (79.0mm x 34.0mm x 22.0mm)