XP Power DTE0648D12
Part No.:
DTE0648D12
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DTE0648D12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W
Shipping
DTE0648D12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
DTE06 (6W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
250mA, 250mA
Power (Watts):
6W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
85%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.09" L x 1.34" W x 1.04" H (53.0mm x 34.0mm x 26.5mm)