TDK-Lambda DT80PW090D
Part No.:
DT80PW090D
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
DT80PW090D.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 72W
Shipping
DT80PW090D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
DT80-D (80W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
9V
Current - Output (Max):
8A
Power (Watts):
72 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 1
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
41.34" (1.05m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)