Wakefield-Vette DST-50-1-254X254
Part No.:
DST-50-1-254X254
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
DST-50-1-254X254.pdf
Description:
THERM TAPE 254X254X0.50MM W/ADH
Shipping
DST-50-1-254X254 Specifications
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
DST
Active
Usage:
Multi
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
254.00mm x 254.00mm
Thickness:
0.0197" (0.500mm)
Material:
Non-Silicone
Adhesive:
Adhesive - Both Sides
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
White
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.0W/m-K