Wakefield-Vette DST-16-1.3-76X127
Part No.:
DST-16-1.3-76X127
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
DST-16-1.3-76X127.pdf
Description:
THERM TAPE 76X127X0.16MM W/ADH
Shipping
DST-16-1.3-76X127 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
DST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Multi
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
127.00mm x 76.00mm
Thickness:
0.0063" (0.160mm)
Material:
Non-Silicone
Adhesive:
Adhesive - Both Sides
Backing, Carrier:
Aluminum
Color:
White
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
1.3W/m-K