Diodes Incorporated DSS20201L-7
Part No.:
DSS20201L-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DSS20201L-7.pdf
Description:
TRANS NPN 20V 2A SOT-23-3
Shipping
DSS20201L-7 Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
20 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
100mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
200 @ 500mA, 2V
Power - Max:
600 mW
Frequency - Transition:
150MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)