Taoglas Limited DSGP.1575.18.4.A.02
Part No.:
DSGP.1575.18.4.A.02
Manufacturer:
Taoglas Limited
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
DSGP.1575.18.4.A.02.pdf
Description:
GPS 1575MHZ SMD CERAMIC DIRECT M
Shipping
DSGP.1575.18.4.A.02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taoglas Limited
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Navigation
Frequency Group:
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band):
1.575GHz
Frequency Range:
1.574GHz ~ 1.576GHz
Antenna Type:
Ceramic Patch
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
-10dB
Gain:
4.2dBi
Power - Max:
Features:
Termination:
Solder
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.157" (4.00mm)