IXYS DSEP2X35-06C
Part No.:
DSEP2X35-06C
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DSEP2X35-06C.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 35A SOT227B
Shipping
DSEP2X35-06C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
HiPerDynFRED™
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
35A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 35 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
20 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C