DATAFORTH DSCA38-20E
Part No.:
DSCA38-20E
Manufacturer:
DATAFORTH
Category:
Signal Conditioners and Isolators
Package:
Datasheet:
DSCA38-20E.pdf
Description:
STRAIN GAGE SIGNAL CONDITIONER
Shipping
DSCA38-20E Specifications
Manufacturer:
DATAFORTH
Series:
DSCA
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Signal Conditioner
Input Type:
Voltage
Input Range (Current, Voltage):
0 ~ 33.3mV
Input Range (Additional):
Output Type:
Current
Output Range:
0 ~ 20mA
Isolation:
1500V
Features:
Voltage - Supply:
19 ~ 29VDC
Mounting Type:
DIN Rail
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C