Microchip Technology DSC1103NI2-100.0000
Part No.:
DSC1103NI2-100.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
6-VDFN
Datasheet:
DSC1103NI2-100.0000.pdf
Description:
MEMS OSC., LOW JITTER, 100MHZ, L
Shipping
DSC1103NI2-100.0000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
DSC1103
Package/Case:
6-VDFN
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
100 MHz
Function:
Standby (Power Down)
Output:
LVDS
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
32mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-CDFN (7x5)
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)