Microchip Technology DSA1001DL2-013.0000VAO
Part No.:
DSA1001DL2-013.0000VAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
4-VDFN
Datasheet:
DSA1001DL2-013.0000VAO.pdf
Description:
MEMS OSC., AUTOMOTIVE, LOW POWER
Shipping
DSA1001DL2-013.0000VAO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
DSA1001
Package/Case:
4-VDFN
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
13 MHz
Function:
Standby (Power Down)
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
8mA
Ratings:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-CDFN (2.5x2)
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)