ARTESYN / Advanced Energy DS850DC-3
Part No.:
DS850DC-3
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DS850DC-3.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 850W
Shipping
DS850DC-3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
DS850DC-3 (850W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
-39V
Voltage - Input (Max):
-72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
70A
Power (Watts):
850W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
80%
Operating Temperature:
-5°C ~ 50°C
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)