ARTESYN / Advanced Energy DS450DC-3
Part No.:
DS450DC-3
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DS450DC-3.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 450W
Shipping
DS450DC-3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
DS450DC-3 (450W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
37A
Power (Watts):
450W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
87%
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
12.03" L x 3.07" W x 1.57" H (305.6mm x 78.0mm x 40.0mm)