Danisense A/S DS300UB-10V
Part No.:
DS300UB-10V
Manufacturer:
Danisense A/S
Category:
Current Sensors
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
DS300UB-10V.pdf
Description:
CURRENT TRANSDUCER 300A
Shipping
DS300UB-10V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Danisense A/S
Series:
DS
Package/Case:
Module, Single Pass Through
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing:
300A
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
Frequency:
DC ~ 500kHz
Linearity:
±0.0015%
Accuracy:
Voltage - Supply:
±14.25V ~ 15.75V
Response Time:
1µs
Current - Supply (Max):
104mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C