ARTESYN / Advanced Energy DS1200DC-3-001
Part No.:
DS1200DC-3-001
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DS1200DC-3-001.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 1200W
Shipping
DS1200DC-3-001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
DS1200DC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
-40V
Voltage - Input (Max):
-72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
100A
Power (Watts):
1200W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
85%
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
10.85" L x 3.20" W x 1.57" H (275.5mm x 81.3mm x 39.9mm)