Bel Power Solutions DS1001-9ERG
Part No.:
DS1001-9ERG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DS1001-9ERG.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 16V 256W
Shipping
DS1001-9ERG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher S (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
44V
Voltage - Input (Max):
220V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
16V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
16A
Power (Watts):
256W
Voltage - Isolation:
2.8 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
79%
Operating Temperature:
-40°C ~ 71°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.77" L x 4.37" W x 2.36" H (172.0mm x 111.00mm x 60.00mm)