Innodisk USA Corporation DRS18-A28D70BC1QC
Part No.:
DRS18-A28D70BC1QC
Manufacturer:
Innodisk USA Corporation
Category:
Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs)
Package:
Datasheet:
DRS18-A28D70BC1QC.pdf
Description:
128GB 1.8" SATA SSD 3MR3-P
Shipping
DRS18-A28D70BC1QC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Innodisk USA Corporation
Series:
3TE6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Memory Size:
128GB
Memory Type:
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (MLC)
Form Factor:
1.8"
Speed - Read:
460MB/s
Speed - Write:
240MB/s
Voltage - Supply:
5V
Type:
SATA III
Current - Max:
1A
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Weight:
Size / Dimension:
78.50mm x 54.00mm x 5.00mm