Sensata-Crydom DRC3R48E400
Part No.:
DRC3R48E400
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
DRC3R48E400.pdf
Description:
SSR RELAY 3PST-NO 7.6A 48-510V
Shipping
DRC3R48E400 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Solicon DRC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Circuit:
3PST-NO (3 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
18 ~ 30VDC
Voltage - Load:
48 V ~ 510 V
Load Current:
7.6 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C