Sensata-Crydom DRA1-CMXE60D5
Part No.:
DRA1-CMXE60D5
Datasheet:
DRA1-CMXE60D5.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 5A 1-60V
Shipping
DRA1-CMXE60D5 Specifications
Series:
DRA
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Voltage - Input:
20 ~ 28VDC
Voltage - Load:
1 V ~ 60 V
Load Current:
5 A
On-State Resistance (Max):
100 mOhms
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C