Sensata-Crydom DRA1-CMXE60D10
Part No.:
DRA1-CMXE60D10
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
DRA1-CMXE60D10.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 8A 1-60V
Shipping
DRA1-CMXE60D10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
DRA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Voltage - Input:
20 ~ 28VDC
Voltage - Load:
1 V ~ 60 V
Load Current:
8 A
On-State Resistance (Max):
18 mOhms
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C