Sensata-Crydom DR6760A30P
Part No.:
DR6760A30P
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
DR6760A30P.pdf
Description:
SSR RELAY 3PST-NO 30A 48-600V
Shipping
DR6760A30P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
DR67
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Circuit:
3PST-NO (3 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
90 ~ 280VAC/DC
Voltage - Load:
48 V ~ 600 V
Load Current:
30 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C