Sensata-Crydom DR4560D60PJ
Part No.:
DR4560D60PJ
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
DR4560D60PJ.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 60A 48-600V
Shipping
DR4560D60PJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
DR45
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
4 ~ 32VDC
Voltage - Load:
48 V ~ 600 V
Load Current:
60 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Spring Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C