Chip Quik Inc. DR127D254P80
Part No.:
DR127D254P80
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Adapter, Breakout Boards
Package:
Datasheet:
DR127D254P80.pdf
Description:
DUAL ROW 1.27MM PITCH 80-PIN TO
Shipping
DR127D254P80 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Proto-Advantage
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Proto Board Type:
Connector to DIP
Package Accepted:
1.27mm Connector
Number of Positions:
80
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Board Thickness:
0.063" (1.60mm)
Material:
FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:
4.000" L x 0.900" W (101.60mm x 22.86mm)