DESTACO DPE-400-20-OD-P
Part No.:
DPE-400-20-OD-P
Manufacturer:
DESTACO
Category:
End Effectors
Package:
Datasheet:
DPE-400-20-OD-P.pdf
Description:
ELECTRIC PARALLEL GRIPPER
Shipping
DPE-400-20-OD-P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
DESTACO
Series:
Robohand DPE
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Parallel Gripper
Number of Jaws:
2
Drive Type:
Servo-Electric
Stroke Per Jaw:
20mm
Operating Pressure:
10W, 24VDC, 2Amps
Closing Force:
45.38-90.75kgf
Opening Force:
Features:
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C