SL POWER / Advanced Energy DPCI-154-1203G
Part No.:
DPCI-154-1203G
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DPCI-154-1203G.pdf
Description:
DC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 150W
Shipping
DPCI-154-1203G Specifications
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
DPCI (350W)
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
72V
Number of Outputs:
4
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
3.3V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
-12V
Current - Output (Max):
25A, 20A, 5.5A, 500mA
Power (Watts):
150W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
75%
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Mounting Type:
Compact PCI®
Size / Dimension:
6.34" L x 1.59" W x 5.06" H (161.0mm x 40.4mm x 128.5mm)